Sreda båtbyggeri får inte utöka
Sreda båtbyggeri i Lummelunda vill utöka sin produktion. Men miljö- och hälsoskyddsnämnden säger nej.Företaget får inte öka sina utsläpp av styren. Doften av styren blir en olägenhet för grannarna.
Nu sätter nämnden stopp för företagets planer.
Trots att utsläppen ligger långt under de gränsvärden som finns och är så låga att de inte anses innebära någon hälsorisk för omgivningen så innebär doften från produktionen ändå en olägenhet för grannarna. Och i miljöbalken slås det fast att människor ska skyddas från olägenheter som dålig lukt, även om den inte är direkt hälsovådlig.
? Hur gärna vi än skulle vilja att företaget kan utöka sin produktion, så är vi ändå tvungna att säga nej. Det bästa vore om de kunde utöka verksamheten på någon annan plats, säger miljö- och hälsoskyddsnämndens ordförande Jan Grimlund.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!