Leveransproblem hotar att försena utlovade vaccindoser från Astra Zeneca till EU, vilket nu är föremål för het debatt. Enligt uppgifter på torsdagen kommer EU få ungefär 60 procent färre doser än vad som räknats med mellan januari och mars. Om det blir verklighet blir påverkan på Sverige och Gotland stor. Region Gotland hade räknat med att få 18 400 doser av Astra Zenecas vaccin i februari, att jämföra med betydligt färre doser från de andra godkända vaccinen Pfizer-BioNTech och Moderna.
– Det blir en försening i hela vaccinationsarbetet och människor kommer tyvärr att få vänta längre. Vi har betydligt mer kapacitet att vaccinera än vi har vaccindoser, säger Christine Senter, vaccinsamordnare vid Region Gotland.
Hur pass stor försening innebär det för Gotland?
– Det beror helt på vad som händer nu. Jag har fortfarande en liten förhoppning om att man ska lyckas på EU-nivå. Men lyckas det inte har vi bara det vaccin vi har nu och det räcker inte alls lika långt, men det ligger helt utanför Gotlands och regionernas händer, säger Christine Senter.
Det vaccin från Pfizer-BioNTech som Region Gotland fått används nu till dos ett och två till de som redan har en bokad tid.
– Alla de som är bokade för dos ett kommer också att få dos två. Men får vi inget mer innebär det att vi inte kan boka in nya för vaccination förrän vecka nio. Vi hade hoppats komma igång med vaccinationer i fas två tidigare än så, säger Christine Senter.
Om leveransen av Astra Zenecas vaccin försenas eller om Gotland får betydligt mindre volymer än väntat innebär det även att Region Gotland inte kommer att ha behov av de ytterligare vaccinationsmottagningarna man just nu förbereder. På onsdagen blev det klart att en av dessa blir i Ica Maxi Arena, och fler tillkommer utanför Visby.
– Leveransplanen för Pfizer-BioNTechs vaccin har varit stabil, sen har vi även en liten mängd vaccin från Moderna. Astra är tredje ut att bli godkänd, och vi hoppades att det skulle komma i så stor mängd att vi kunnat komma igång med massvaccinationer. Vi har förberett oss för att öppna tillfälliga mottagningar från vecka sex, men mest troligt nu är att det inte kommer att behövas, säger Christine Senter.