Svar till: Fulspel om Romabadet GA 2016-02-26
I insändaren ställs frågan om vad ett tidigare underhåll av golvet i herrarnas omklädningsrum har kostat. Svaret är att det kostade nästan 50 000 kronor och att renoveringen genomfördes innan vi visste hur illa det var med bassängen.
Den 22 mars tar kultur- och fritidsnämnden beslut om Romabadets fortsättning, den 23 mars sammanträder teknikförvaltningens nämnd och samma ärende behandlas där.
På Gotland fanns fyra bad som regionens skattebetalare finansierar/delvis finansierar innan Romabadet stängdes. Med hänsyn till att baden är små och att efterfrågan på badmöjligheter på norr var stor har förvaltningen fått i uppdrag att se om det är möjligt att gå vidare med att köpa tjänsten i Fårösund under en femårsperiod. Under denna period ska även möjligheterna om ett nytt bad på Gotland undersökas.
Maria Modig, kultur- och fritidsdirektör
Patrik Ramberg, direktör teknikförvaltningen
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!