Svårt boka eller avboka färdtjänst

Taxi Gotland, som står för delar av färdtjänsten och sjukresorna på ön, har även dem problem under onsdagen på grund av vädret.

Gotland2010-02-03 09:38
- Vi har varit i kontakt med Samres i Eskilstuna som är där man bokar sina sjukresor och sin färdtjänst och de har ett mycket ansträngt läge, säger Elisabeth Bolander som är administrativ chef på Taxi Gotland.

Hon fortsätter:
- De har begärt att vi sätter in en extrabil, en 4-hjulsdriven, men vi kan inte få fram en sådan just nu. De är upptagna på annat håll.

Elisabeth Bolander berättar att vid Samres så servar man inte bara Gotland utan även andra områden på fastlandet vilket förklarar att det är så svårt att komma fram till dem just nu. Telefonväntetiden är lång.
- Jo, jag hörde precis att Vikbolandet på fastlandet är helt igensnöat och det tillhör deras upptagningsområde. Så det är många som ringer.

När det gäller framkomligheten på Gotland så kunde Elisabeth Bolander rapportera att framkomligheten på den sydöstra delen var ytterst begränsad.
- Jag vet bara att det i stort sett är omöjligt att komma fram där just nu.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om