Svårt för polisen att kartlägga internetmobbning

Polisen har ännu ingen brottskod för internetmobbning och brotten rubriceras ofta som ofredande.
Men polisens Johan Karlström tycker sig se att en internetrelaterad form av mobbning ökat på ön.

Läggs upp. Gotlandssnyggaste på Instagram är en av sidorna där "snygga" unga gotlänningar läggs upp. De andra kontona på bilden har inget med artikeln att göra.

Läggs upp. Gotlandssnyggaste på Instagram är en av sidorna där "snygga" unga gotlänningar läggs upp. De andra kontona på bilden har inget med artikeln att göra.

Foto: Petra Jonsson

Gotland2012-12-20 19:10

De flesta brottsärendena som är IT-relaterade passerar Johan Karlströms, it-forensiker på polisen Gotland, bord. Han säger att det inte finns några brottskoder för internetmobbning och att det därför är svårt att föra statistik om brotten ökat. De vanligaste brottstyperna när man anmäler brott från internet är antingen ofredande eller olaga hot.

– Jag känner själv att brotten ökat väldigt. Jag känner mycket för dem som gör de här anmälningarna, säger Johan Karlström och fortsätter:

– Det är ett problem med internetbrottslighet när vi inte har brottskoder för det. Men det är något man arbetar med högre upp.

Och på Gotland finns det flera grupper där personer kan läggas upp. Ett av de främsta exemplen är Veckans snygging Säve som var omskrivet i våras.

– Vi arbetar mot det när det blir känt och uppmärksammat hos oss. Sen håller vi själva koll, säger Johan Karlström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om