Thage G. Peterson tar farväl av Gotland
I månadsskiftet lämnar Thage G. Peterson sitt uppdrag, som regeringens kontaktperson för Gotland.Vemodigt, beskriver han avskedet från den plats som funnits i hans hjärta i nära 50 år.Men innan han går lämnar han ett sista djärvt förslag.
- Jag tror att på samma sätt som man kan bli kär i en människa, kan man bli kär i en natur och ett landskap. Jag blev det, jag tänkte på Gotland, läste om Gotland och vi kom hit varje år. För mig har Gotland varit lika bra året runt. Jag har varit här en gång en stormig Nobeldag. Det blåste och snöade och jag mötte inte en enda människa i stan, men jag gick där och njöt av ensamheten. Sen har jag upplevt midsommaraftnar och förstamajtalat, jag har plockat vitsippor på våren och slånbär på hösten.
1970 köpte Thage G. Peterson och hans familj ett sommarställe i Nyhamn i Lummelunda - som sonen nu tagit över - och genom att lära känna platsen och människorna där, föddes engagemanget för regionen.
- Jag har jobbat med Gotlandsfrågor hela mitt liv på olika sätt.
Men nu är det slut, vid årsskiftet lämnar 72-åringen sitt uppdrag som regeringens kontaktperson för Gotland och något nytt blir det inte.
- Det känns vemodigt, säger Thage G. Peterson.
Men Gotland kommer alltid att finnas med honom.
- Min familj säger att jag aldrig kommer att avgå från Gotlandsuppdraget mentalt.
En speciell plats
Vad har han då betraktat som sin främsta uppgift?
- Att se till att Gotland inte sjunker i Östersjön. Alla andra regioner i Sverige hör ihop, men du kan inte pendla med cykel till Nynäshamn, därför måste Gotland behandlas speciellt, det är en ö i Östersjön.
Thage G. Peterson tycker att arbetet på lokal nivå skiljer sig stort från arbete på riksnivå.
- Det är mycket öppnare. På lokalnivå sitter man på något sätt i samma båt och då är det lättare att hitta samarbetslösningar, säger han och nämner arbetet för att bibehålla färjetrafiken som ett viktigt exempel detta.
- När livsvillkoren för vår befolkning riskerar att förändras så håller vi ihop.
Under sin tid på Gotland har Thage G. Peterson sett många positiva förändringar.
- Det har hänt så mycket här, att andra regioner är avundsjuka på Gotland. Det finns en framtidstro och den är starkare i dag, mycket starkare, än den var för tre, fyra år sedan. Våra barn och unga har en framtid på ön i dag.
Ett sista spratt
Men ännu återstår lite tid av uppdraget och i dag, onsdag, presenterar Thage G. Peterson ett sista djärvt förslag, på ett turistseminarium om hur man ska utveckla besöksnäringen på Gotland.
Ända sedan han började arbeta med Gotlandsfrågor, 1971, har Thage G. Peterson frågat sig hur turistsäsongen skulle kunna förlängas. Nu har han tänkt om och i stället för att förlänga badsäsongen, vill han skapa en vintersäsong.
Förslaget "Gotlandsbyn" går ut på att skapa ett besöksmål med vinterträdgård, matställen, kulturaktiviteter och försäljning av konst, hantverk och Gotlandsprodukter, i anslutning till Almedalen, kongresshallen, biblioteket, högskolan och Fornsalen. Kvalitet ska vara honnörsordet.
- Det är ett gigantiskt besöksmål för barnfamiljer och pensionärer. Det här skulle erövra vintersäsongen. Jag tror inte att vi kan förlänga sommarsäsongen för det kräver sol och värme.
"Roligt att få röra om"
Thage G. Peterson är väl medveten om att många kommer att skaka på huvudet åt hans förslag och tänka att han är från vettet, men det gör honom inget. Han har sin ungdom och karriär bakom sig.
- Det är roligt att få röra om i grytan lite.
Efter Gotland har Thage G. Peterson tänkt ägna sig åt sitt författarskap, han har redan skrivit tre böcker och fler är på gång.
- Jag har två böcker färdiga, en kärleksroman, som ligger klar och en i huvudet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!