Thage håller sin önskelista hemlig

Thage G. Peterson är på Gotland i dag. Tillsammans med kommun- och länsledningen ska han sammanställa en gotländsk önskelista över vilka statliga verk som man vill se här på ön.
? Men den listan hemligstämplar jag. Pekar vi ut en speciell myndighet så kommer de att slåss som sjutton för att inte hamna på Gotland, säger Thage G. Peterson.

Gotland2004-11-30 06:00
I september utnämndes Thage G. Peterson än en gång till regeringens kontaktperson mot Gotland. Han ska hjälpa till i arbetet med att flytta hit statliga ersättningsjobb om P18 läggs ned.
? När jag träffade kommunen och länsstyrelsen i september fick de som hemläxa att göra en ordentlig genomgång av Gotland vill att regeringen ska göra och vad man kan göra själva när försvarsbeslutet har fattats. Det handlar om en önskelista, men den måste vara så realistisk som möjligt, säger Thage G. Peterson.
Thage G. Peterson själv anser att man ska hålla sig till den internationella profil med Östersjöinriktning som Gotland redan har fått genom besluten om exempelvis Östersjöcentrum och Sida-kontoret. Han tycker inte att det finns något skäl att slå sig in på en annan väg, trots att detta inte är områden som inte direkt ligger i linje med den kompetens som finns bland de som kan komma att friställas från P18.
? Det är sällan ?hand i handske? när det handlar om omstruktureringar, säger Thage G. Peterson. Han är säker på att Högskolan kommer att sörja för att bygga upp den kompetens som saknas på ön i dag.
Förre riksdagsmannen Jan Bergqvist har lagt fram en lista över 22 statliga verksamheter som är möjliga att utlokalisera till de regioner som drabbas av förbandsnedläggningar. Men Thage G.Peterson vill i nuläget inte berätta vilka myndigheter som han vill se på Gotland. Tre decenniers erfarenheter av statliga utlokaliseringar har lärt honom att det är bäst att ligga lågt så länge det går. Går man ut med önskemålen för tidigt så kommer myndigheten att mobilisera all kraft för att utlokaliseringen inte ska komma till stånd.
Så önskelistan kommer att ?hemligstämplas?, men det är ändå viktigt att den kommer till stånd, betonar Thage G. Peterson:
??I konkurrensen med andra orter som också kämpar för att att få statliga verk så är det viktigt att vi är samspelta och har starka sakargument.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om