Tiotalet företag redo att flytta in i sockerbruket
Sockerbrukets karaktäristiska siluett i Roma bevaras. Rivningshotet är avvärjt.Ett tillräckligt antal seriöst intresserade företag finns som vill flytta in i olika lokaler på fabriksområdet.Inriktningen hos dessa entreprenörer är industriell verksamhet och hantverk. Under våren kommer förhandlingar att ske med ett tiotal olika.
Almi företagspartner fick i uppdrag att söka intressenter som var villiga att flytta in och sammanlagt har man varit i kontakt med och visat lokalerna för ett drygt 20-tal när sökverksamheten avslutades vid årsskiftet.
Genom Almis försorg har vi dammsugit Gotland på möjliga intressenter. Under våren kommer vi att förhandla med ett tiotal, ingen har direkt varit beredd att gå in och ta över hela anläggningen, säger Anders Engström, Daniscos platschef.
Men vi vet huvudinriktningen. Det kommer främst att handla om produktion av diverse saker men även hantverk är aktuellt. Men jag kan i dagsläget inte säga att det är det och det företaget som är intresserat, nu skall vi ta kontakt och förhandla.
Anders Engström konstaterar att ett flertal av de som hört av sig är att betrakta som seriösa, att det är satsningar som fungerar på sikt.
Faller allt på plats kommer vi att kunna hyra ut en stor del. Den stora fabriken är mest problematisk men det finns mycket annat utrymme som är intressant.
<span class=MR>Stora ytor</span>
Det handlar om stora kvadratmeterytor i huvudfabriken. Här finns också sådant som verkstads- och lagerlokaler, kontor, restaurangkök och laboratorium.
Men, framhåller Anders Engström, ett företag är faktiskt redan i gång på området, det sysslar med pallhantering och renovering.
Någon rivning av fabriken är i dagsläget inte längre aktuell. Något som var sista alternativet när det verkade kärvt att fylla lokalerna sedan de långt framskridna planerna på etanoltillverkning fått läggas till handlingarna. Någon produktion har inte förekommit i fabriken sedan den sista betkampanjen kördes 1997.
Anders Engström:
Rivning är sista steget, området innehåller ett värde vi vill ta vara på och för Gotlands skull hoppas vi kunna fylla lokalerna.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!