Tjuvar fångade - av kameran

När Databyrån i Visby upptäckte att flera datorer försvunnit från butiken la de ut bilder på de misstänkta från övervakningskamerorna på internetforumet Facebook.- Inom 10-15 minuter hade vi fått namn på de tre som försvann med datorerna, berättar Magnus Lydahl som driver Databyrån.

Gotland2012-09-05 04:00

Polisen kände också igen personerna som fångats på bilderna av övervakningskameran.

Vid 22-tiden på måndagskvällen greps fyra personer i 26-27-årsåldern av polisen och anhölls senare av åklagare.

Ytterligare en person är anhållen i sin frånvaro.

Stölden skedde klockan tjugo över fyra på måndagseftermiddagen.


Namn på en kvart
Butiken var full av folk och först någon timme senare upptäcktes att hyllan där mac-datorerna stått var tom.

- Vi ringde polisen och skulle återkomma när vi fått fram materialet från övervakningskamerorna. När vi ringde igen stod vi som nummer 35 i kön och då kände jag att det skulle ta alldeles för lång tid så vi la ut en video och bilder på Facebook, berättar Magnus Lydahl.

Inom en timme hade etttusen personer sett bilderna. Bilder som visade tre män som stoppat flera datorer innanför kläderna och sedan lugnt promenerade ut ur butiken.

- Det fick en enorm effekt, vi fick massor av tips och redan efter 10-15 minuter hade vi fått namn på de tre och andra uppgifter som vi lämnade över till polisen tillsammans med bilderna från övervakningskamerorna, berättar Magnus Lydahl.


Polisen kände igen flera
Sex datorer och en surfplatta lyckades de tre männen få med sig. Värdet beräknas till cirka 47 000 kronor plus moms.

- Visst har saker stulits i butiken tidigare, men det här är den absolut största stölden vi haft.

Senare på kvällen togs bilderna på Facebook bort, efter inrådan från polisen.

- Det var lite stundens infall och kanske inte helt rätt att lägga ut bilderna. Enligt lagen ska så få som möjligt ha tillgång dessa. Samtidigt är syftet med kamerorna att förebygga och upptäcka brott. Det känns som en lag som inte riktigt följt med i den tekniska utvecklingen, menar Magnus Lydahl.

När polisen tittat på bilderna från övervakningskamerorna så kunde de ganska snabbt identifiera några personer och hittade sedan männen, datorer och en del narkotika.

- Fyra personer är frihetsberövade och vi söker ytterligare en person som anhållits i sin frånvaro, berättar polisens förundersökningsledare Magnus Frank.


Få får ta del
Att lägga ut övervakningsbilder på nätet kan vara ett ofredandebrott.

- Det finns ingen anmälan om ofredande, så den delen har ingen prio just nu, säger Magnus Frank.

Länsstyrelsen beviljar tillstånd för övervakningskameror i bland annat butiker och har även tillsynsansvar.

- Det är i princip bara tillståndsinnehavaren, polis och åklagare som ska få ta del av bilderna, säger Morten Spencer, jurist på länsstyrelsen.

I lagen om allmän kameraövervakning sägs att den som uppsåtligen eller av oaktsamhet bryter mot villkoren för tillståndet kan dömas till böter eller fängelse i högst ett år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om