Det är Nationella viltolycksrådet som redovisar den statistiken och säger att det handlar om närmare 700 viltolyckor om året på Gotland. Siffrorna för hela landet är cirka 70 000. Enligt viltolycksrådet ökar antalet viltolyckor mer för varje år som går.
Den totala kostnaden uppskattas till mellan 30 och 35 miljoner kronor bara på Gotland. Då är inte det enorma lidandet det innebär för djuren och den uppenbara risken för att också människor skadas och avlider, inräknad. Det går inte att värdera i pengar.
På Gotland är det nästan bara rådjur som ingår i statistiken med undantag av en liten lokal stam dovhjort som lever på norra Gotland.
Lägre hastighet är en avgörande faktor för att minska antalet viltolyckorna men viltolycksrådet har även tagit fram andra åtgärder. Att kantklippa högt gräs längs vägarna är ett förslag. Då har trafikanterna bättre möjligheter att upptäcka djuren och undvika en kollision. Det är extra viktigt längs vägar som har kända viltövergångar. Där är det också bra att sätta upp varningsskyltar.
En stor tavla när bilister kör av färjan på Gotland som varnar för att det årligen körs på 700 rådjur och uppmanar att köra försiktigt, är ett annat förslag.
Att skjuta fler rådjur ger också bra effekt, särskilt i området där det ofta är viltolyckor.
Viltolycksrådet är en sammanslutning där olika intressegrupper ingår och består av 17 myndigheter, organisationer och företag. Det har arbetat i över 10 år för att antalet viltolyckor i landet ska minska.