Ungdomsbrottsligheten ökar – håll koll på era barn

Polisen ser tecken på att ungdomsbrottsligheten ökar på Gotland, nu ber man föräldrar att hålla lite extra koll.

Under de senaste veckorna har man märkt av en ökning av ungdomsbrottsligheten på ön med stölder och misshandel.

Under de senaste veckorna har man märkt av en ökning av ungdomsbrottsligheten på ön med stölder och misshandel.

Foto: David Skoog

Gotland2021-06-18 16:28

Sommarsäsongen är redan här, och både i trafiken och i övriga samhället märks det att det är fler människor som rör sig på ön. För polisens del innebär det fler människor att hålla koll på, framförallt i kroglivet, där även pågående fotbolls-EM gör att det hela späs på lite extra. Under fredagens fotbollsmatch kommer polisen lägga extra krut på att se till att både trängsel och nykterhetsgrad hålls inom rimliga gränser.

– Det får inte vara för mycket folk i och med pandemin, sen är det den vanliga ordningsbiten med alkoholintag och onykterhet. Det är också varmt, så man blir påverkad av det när man får i sig alkohol, säger Andreas Kruse, yttre befäl vid polisen på Gotland.

Fotbolls-EM är såklart något som märks i arbetet, men de tidigare restriktionslättnaderna har man inte direkt märkt av.

– Vi jobbar på som vanligt efter polislagen och försöker hålla ordningen. Vi har inte märkt av att vi blivit påverkade av restriktionslättnader, säger Andreas Kruse.

Utöver extra koll på krogstöket och fylla riktar man även lite extra fokus mot ungdomarna. De senaste veckorna har man nämligen från polisens sida märkt av en ökad mängd stölder och slagsmål med unga inblandade.

– Rent generellt har ungdomsbrottsligheten ökat något de senaste veckorna, så vi vill ge en extra uppmaning till föräldrar att hålla lite extra koll framöver mot midsommar. Vi vill gärna att man har lite koll på sina ungdomar och vad de har för sig, säger Andreas Kruse.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!