"Upprustning måste ske nu"

- Gotland måste ha ett försvar!Det hävdar Bo Pellnäs, militär säkerhetspolitisk expert, som också skrivit en debattartikel om detta i Svenska Dagbladet.

Expert. Bo Pellnäs anser att Gotland måste få tillbaka försvaret. Det handlar om signaler till omvärlden, menar den säkerhetspolitiske experten. Foto: Claudio Bresciani/Scanpix/arkiv

Expert. Bo Pellnäs anser att Gotland måste få tillbaka försvaret. Det handlar om signaler till omvärlden, menar den säkerhetspolitiske experten. Foto: Claudio Bresciani/Scanpix/arkiv

Foto: Claudio Bresciani / SCANPIX

Gotland2008-04-15 04:00
Ganska exakt 200 år efter den ryska ockupationen av Gotland under konteramiral Bodisko, kräver Bo Pellnäs att Sverige omgående återinför militära förband till ön.
- Det handlar om att sända tydliga signaler till omvärlden. Ingen, varken Nato eller Ryssland, ska tveka om att Sverige kommer att försvara Gotland.
Han säger att besluten att dra bort alla militära förband från Gotland är ett "otvetydigt tecken på säkerhetspolitisk enfald, eller möjligen oskuld".

Spänningar kan uppstå
Bo Pellnäs, internationellt känd säkerhetspolitisk överste, med ryska ockupationen i minnet, säger att vem som än stiger iland på Gotland måste tvingas ta strid och inför världen begå en öppen fientlig handling.
Han säger att Gotland måste få ett integrerat förband med luftvärn och med sjömålskapacitet.
- Folk ska veta att det är förenat med stora risker att försöka sig på att ta Gotland. Vi måste alltid finnas på plats, vi ska öva på ön och vi ska demonstrera en ständig svensk närvaro.
Han säger att det plötsligt kan uppstå spänningar mellan länderna kring Östersjön, man vet aldrig vad som kan hända.
- Därför måste upprustningen ske nu, i fredstid.
Bo Pellnäs tror också att försvarets "totala utarmning" redan negativt påverkat möjligheterna för Sverige att påverka.
- Man kan undra hur den svenska regeringen numera ska kunna genomdriva en långtgående miljöprövning av gasledningen i Östersjön, gentemot starka ryska och tyska ekonomiska intressen?

"Alla under 40 skiter i försvaret"
Bo Pellnäs säger att han under ett par års tid har försökt få igång en säkerhetspolitisk debatt i Sverige, men att det går trögt. Han undrar om yrkesmilitärerna inte vågar eller inte kan diskutera säkerhetspolitik.
- När Sovjetväldet föll verkar det som om militärerna blev rädda för att deras huvuduppgift skulle försvinna. Det var då de började diskutera internationella uppdrag som huvudsysselsättning.
Han säger också att debatten om försvaret verkar vara en generationsfråga.
- Alla under 40 skiter i försvaret. De tar fred och frihet för givna, de har aldrig upplevt något hot. De flesta har heller inte gjort värnplikten.
Han säger att det är mycket som inte diskuteras i dag.
- Det är en sak vad nationer säger att de vill göra. Det kan ändras över en natt. Vi borde i stället fråga oss vad de kan göra, säger Bo Pellnäs.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om