– VA-taxan skulle dra i väg. Det är inte görligt. Vi har inte resurser att göra det här, säger Patric Ramberg, teknisk direktör i regionen om VA-planen.
Vid tekniska nämndens sammanträde på onsdagen beslutade man att den ursprungliga planen för att bygga ut VA-nätet är orealistisk.
– Vi har inte resurser för att göra det här och det är inte realistiskt att hitta kompetens bland personal.
Det första området som får stryka på foten är Fårö. Där fanns planer på att dra ledningar till Fårösund.
– När det gäller Fårö finns ett antal olika alternativa lösningar. Vilken vi ska ta, vet vi inte än, säger Patric Ramberg.
Tekniska nämndens ordförande Karl-Johan Boberg (C) hoppas på minireningsverk.
– Vi tror att det kan vara en mer framkomlig väg.
Under tiden får regionen fortsätta köra vatten till Fårö på sommaren.
Om det räcker att bara skjuta upp planerna på Fårö, för att klara ekonomin, är oklart.
– Sannolikt blir det ytterligare några förändringar men det är svårt att säga idag. Det kan bli så att vi skjuter på något en kortare period. Det får vi återkomma med.
Flera stora investeringar görs nu, bland annat utbyggnaden till Ljugarn för att förse det området med vatten, samt ett reningsverk.
– Vi drar också en ledning från Kvarnåkershamn till Klintehamn, Västergarn, Tofta och Visby. Det stora projektet är Visbys vattenförsörjning som tar ganska mycket resurser i anspråk, säger Patric Ramberg.
Ett föreläggande gör att man måste förse Hide och Valleviken med vatten och avlopp till 2027.