Redan i mitten av augusti köpte Brollan, som hon kallas av alla, sin trisslott. I Borlänge. För där hälsade hon på sin systerdotter och familjens senaste lilla bebistillskott.
Väl hemma på Gotland sammanstrålade hon med väninnan Inga-Lill Jansson för att skrapa lotten.
Klackarna i taket
- Vi har känt varandra sedan vi var en tvärhand höga. Lotter har vi köpt tillsammans så länge jag kan minnas, säger Brollan.
I början av september skrapade de lotten som Brollan köpt. När den visade på tre tv-apparater blev det klackarna i taket för väninnorna.
För drygt 20 år sedan vann de 10 000 kronor på en Penninglott och lika mycket på en Bellmanlott.
Sedan dess har vinsterna uteblivit. Fram tills nu.
I rampljuset
I tisdags åkte väninnorna till Stockholm, bodde på hotell och drack champagne.
I går morse var de uppe tidigare än tuppen och åkte till TV4-studion. Där var det redan klart att det var Brollan som skulle stå i rampljuset.
- Det hade vi bestämt innan, för länge sedan. Att om någon av oss köper en sådan lott så får den stå i tv. Och det var jätteroligt, säger Brollan.
Väninnorna hade siktat in sig på att "bara" vinna
50 000 kronor. Men det blev alltså 300 000 kronor.
Firade med champagne
Efter vinsten firade Brollan och Inga-Lill med ännu mer champagne.
Brollan säger att pengarna kommer väl till pass.
- Det finns många hål att fylla. Men jag och Inga-Lill ska i alla fall åka Hurtigruten nästa år. Det har varit bestämt sedan länge, säger hon.
I går kväll kom hon och Inga-Lill hem till Gotland. Men först efter att ha druckit lite mer champagne och givetvis - köpt lite trisslotter.