Vägarna kring Storugns i Slite drabbades av fredagens skyfall och på eftermiddagen. Från Friggars på Fårö kom larm om en vattenskadad byggnad. .
- I källaren står Två decimeter vatten som kan bli mer och räddningstjänsten larmas, konstateras från SOS ledningscentral.
Det är ett lågtryck över Östersjön som ställer till det med stora regnmängder på ön och många har drabbats av skyfallen.
Räddningstjänsten har haft fullt upp med att undsätta fastighetsägare som drabbats av översvämning och det är högtryck för utlåning av försäkringsbolagens pumpar
För fastighetsägare med översvämningsbenägna källare kan det vara läge att köpa en dränkbar länspump.
- Det är en billig försäkring och en pump ger ett gott skydd. Vattenskador i hus kan annars bli en dyr affär med hög självrisk, påpekar Mats Olofsson, skadechef vid Länsförsäkringar.
Mycket regn på kort tid
Det har kommit mycket regn på kort tid över Gotland. Men enligt Emil Björck på SMHI är det inget onormalt.
Översvämningar och fuktskador runt om på ön har följt och följer fortsatt i störtregnets spår.
Räddningstjänsten hade jobb på fredagsmorgonen med översvämningar i Slite och i Mästerby.
Under dagen var det Klintehamnstrakten som drabbades och räddningstjänsten behövde rycka ut.
- Nu är det lugnt, rapporterade Mikael Andersson, vakthavande vid räddningstjänsten, på fredagseftermiddagen.