Omniagruppens fastighetsbolag har dragit tillbaka försäljningen av Tyra Lundgrens relief som skulle säljas på auktion i helgen.
Gotlands Muséums chef Lars Sjösvärd är lättad:
- Den här historien slutade lyckligt, säger han om Omniagruppens besked på tisdagen.
Peter Östergren som är vd för Omniagruppen är omtumlad efter det senaste dygnets uppståndelse kring konstverket. I dagens GA berättar Marika Bogren, en av landets främsta Tyra Lundgren-kännare upprört om försäljningen.
- Inköp av konst är en demokratisk handling och konsten tillhör invånarna, säger hon.
Snabbkurs
Peter Östergren berättar att han själv är mycket konstintresserad, men anade ändå inte betydelsen av Lundgren-reliefen.
- Nu har vi fått oss en riktig snabbkurs i vem Tyra Lundgren var.
Han säger att konstverket skulle säljas mest av praktiska skäl när Borgenhuset skulle rustas upp. Det tog helt enkelt för mycket plats.
- Men vi tvärvände när vi förstod hur mycket hon betyder för Gotland och gotlänningarna. Det var verkligen nyttigt för oss att få reda på. Efter det här är den inte till salu för pengar. Den hör till, är gjord och ska bo här. Det är vår strävan, absolut, säger han.
Frågat fel personer
Fastighetsbolaget har tidigare frågat ett antal personer angående värdet av reliefen som föreställer en gotländsk fiskargubbe.
- Men vi har uppenbarligen frågat fel personer, säger Peter Östergren.
Reliefen kommer nu få en mer framträdande plats i Borgenhuset som håller på att rustas upp av fastighetsbolaget. Dessutom kommer verket att lånas ut till Gotlands Konstmuseum nästa år när en stor permanent Tyra Lundgren-utställning invigs.
Vaksam vid försäljningar
Det är något som Lars Sjösvärd känner sig nöjd över, samtidigt som han betonar att man måste vara ännu mer vaksam vid försäljningar av regionens fastigheter.
- Vi måste se över rutinerna angående konstverken inom regionen. Ska en fastighet ut till försäljning så innebär inte det att konsten ska hänga med automatiskt. Vår ambition framöver blir även att göra konsten så synlig som möjligt i offentliga miljöer.