"Vi är felavlönade"

- Det är dags att arbetsgivaren inser vårt rätta värde.- Idag är vi är felavlönade.Det var budskapet när representanter för Vårdförbundet på Gotland uppvaktade kommunledningen i går.

Foto: Tommy Söderlund

Gotland2008-03-06 04:00
En så kallad lönebudkavel undertecknad av 362 av förbundets yrkesverksamma medlemmar överlämnades till kommunalrådet Eva Nypelius och kommunens personaldirektör Gun Tidestav.

Kräver höjda löner
I budkavlen ställs krav på höjda löner och en uppvärdering av Vårdförbundets yrken. Texten lyder bland annat:
"Vi är legitimerade sjuksköterskor, barnmorskor, biomedicinska analytiker och röntgensköterskor. Vi har minst tre års högskolestudier, många av oss är även specialistutbildade. Vi besitter stor kompetens och tar betydande ansvar inom våra verksamhetsområden.
"Vi anser att vi är felavlönade och att vår position i vården hamnat snett."

- Vi värderas inte utifrån de kunskaper vi besitter och det ansvar vi tar, sa Linda Alm och Therese Annas i den lokala vårdförbundsstyrelsen när de mötte sina arbetsgivare.
Genomsnittslönen för en sjuksköterska anställd av Gotlands kommun är cirka 22 500 kronor. Ingångslönen är 19 200 kronor.
I jämförelse med andra grupper har sjuksköterskorna halkat efter.
Therese Annas satsade efter många år som undersköterska på att läsa vidare till sjuksköterska. Men hon tycker att tre år på högskola betalat sig dåligt, rent lönemässigt.

Förlorade på utbildning
- Min lön höjdes med cirka 800 kronor, men det äts upp av studieskulderna. Så lönemässigt har jag förlorat. Nu har jag en lön på 19 500 kronor i månaden och jobbar ibland med undersköterskor som tjänar 20 500, säger hon.
Gun Tidestav och Eva Nypelius håller med om att Vårdförbundets medlemmar haft en sämre löneutveckling än många andra och att utbildning och ansvar inte värderas tillräckligt högt idag.
- Vi är medvetna om problematiken, säger Gun Tidestav. Vi har också sett hur andra kategorier kryper närmre er lönemässigt.
Linda Alm betonar att hon och hennes kolleger inte missunnar andra grupper deras lönelyft.
- Men nu är det dags att även vi värderas rätt. Vi måste positionera oss bättre mellan läkare och undersköterskor, säger hon.

Tröga förhandlingar
Förhandlingarna om sjuksköterskelönerna, som förs mellan Vårdförbundet och Sveriges kommuner och landsting (SKL), har gått trögt och i slutet av förra veckan enades parterna om att kalla in medlare.
Avtalet gäller cirka 8 000 anställda inom vården. På Gotland har Vårdförbundet 593 yrkesverksamma medlemmar.
Genomsnittslönen för anställda i Gotlands kommun är:
legitimerad sjuksköterska: cirka 22 500 kronor i månaden
specialistutbildad sjuksköterska: cirka 24 000 kronor
biomedicinsk analytiker: cirka 23 000 kronor
undersköterska (på lasarettet): cirka 20 000 kronor
ingångslönen för nyutexaminerade sjuksköterskor är 19 200 kronor
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om