Visade rullstolsmannens hus

I dag visade Kronofogden rullstolsmannens hus som snart ska säljas på exekutiv auktion.

Foto: Rolf Jönsson

Gotland2013-06-12 14:53

Tre intresserade kom för att titta på det utmätta huset, som ägs av den 48-årige gotländske man som dömdes till fyra års fängelse för bedrägerier.

– Jag trodde att det skulle komma fler, det är ju ett fint område, säger Britt-Marie Olsson, handläggare på Kronofogdemyndigheten.

Huset är ett enplanshus från 70-talet med inredd vind. Från övervåningen är det havsutsikt och köket är nyrenoverat. Men mycket återstår, både invändigt och utvändigt.

En av dem som kom och tittade på onsdagen, var en man som vill vara anonym.

– Jag ser det som en fastighet, vilken som helst, det spelar ingen roll vad det har för historia. Jag har köpt hus på exekutiv auktion förut. Jag vet inte vad jag tycker om huset än.

I januari i år var huset ute för visning första gången. Då skulle det säljas av mäklare och utgångspriset var 2,5 miljoner kronor.

Men buden var för låga och 48-åringen ville inte sälja. Mannen har skulder på cirka 14 miljoner kronor till Försäkringskassan. På onsdag nästa vecka ska huset säljas på exekutiv auktion. Det finns inte något utgångspris satt.

– Men vi måste få tillräckligt för att det ska täcka vissa kostnader, säger Britt-Marie Olsson.

Om ingen lägger något bud eller om buden är för låga kommer huset troligtvis att visas ännu en gång, och därefter blir det en ny auktion.

48-åringen dömdes i december 2011 i tingsrätten för grovt bedrägeri och grovt bidragsbrott till fyra års fängelse. Han lurade Försäkringskassan på närmare 14 miljoner kronor.

Mannen som hävdade att han behövde rullstol och personlig assistans väckte misstankar hos en handläggare på Försäkringskassan. I mars 2011 spanade polisen på honom på Visby flygplats där han filmades gående.

Två av mannens bröder dömdes även också till fängelse.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om