Visbypolisen tar hjälp av rikskrim och Efterlyst

Polisen på Gotland har begärt hjälp av Rikskriminalpolisens gärningsmannaprofilgrupp (GMP) i utredningen gällande den grova våldtäkten på Gråbo i december 2007.Programmet Efterlyst i TV 3 har dessutom ett inslag om ärendet i kväll.

Foto: Tobias Wallström

Gotland2008-03-06 04:00
Lördagen den 1 december 2007 blev en äldre kvinna överfallen på Gråbo och utsatt för en grov våldtäkt. Polisen på Gotland har hållit 170 förhör med boende i området och fått fram uppgifter som är intressanta, men inget som är tillräckligt för att ha någon misstänkt.
Polismyndigheten på Gotland har därför begärt och fått hjälp av rikskrim, som varit på ön vid flera olika tillfällen.
- Det är bra att utomstående kan ge en objektiv syn, det kan vara småsaker och det är lätt att bli blind när man har ett så omfattande material. De kan göra en analys av ärendet och de har specialkompetens, säger kriminalinspektör Fredrik Persson.


Impulsbrott
Tillsammans med GMP har allt utredningsmaterial analyserats grundligt i syfte att hitta nya infallsvinklar, eventuella kompletteringar i förhör eller andra utredningsåtgärder.
Bedömningen man har gjort är att gärningsmannen har någon form av anknytning till närområdet runt brottsplatsen. Gärningsmannen kan vara boende i området, kan ha varit på tillfälligt besök i området, till exempel på en fest, middag eller besök hos kamrater eller familj.
- Vi har kommit fram till att gärningen inte var planerad utan ett impulsbrott och det baserar vi på den dåliga platsen samt tidpunkten, säger Fredrik Persson.
I kväll har programmet Efterlyst i TV 3 ett inslag om den grova våldtäkten.
Vad hoppas ni få fram genom detta?
- Vi hoppas få in uppgifter kring själva brottet och andra saker i området, som vi kan jobba vidare med. Kanske också uppgifter om vilka som rört sig i området och kanske kan det också väcka upp folk och få dem att minnas. Därefter gör vi förnyad dörrknackning på fredag, säger Fredrik Persson.
Fortsatta och utvidgade tekniska undersökningar kommer att begäras hos Statens kriminaltekniska laboratorium.
Polisen uppmanar allmänheten att höra av sig med tips eller iakttagelser runt brottsplatsen i kvarteret Stäven under tidsperioden lördagen den 1 december klockan 23.30 och söndagen den 2 december klockan 01.00. Polisen är också intresserad av att komma i kontakt med taxichaufförer eller andra som hämtat eller lämnat personer på Gråbo under den aktuella natten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om