Under onsdagskvällen genomfördes den allra första trygghetsvandringen i denna tappning på initiativ av Gotlandshem. En möjlighet för boende i allmännyttan, men också hela Hemse, att kunna påverka och komma med synpunkter för att göra Hemse till en bättre plats. Initiativtagare är Åsa Wackelin Flanking, chef för gruppen trygghet vid Gotlandshem.
– Det här är en del i vårt arbete med allmännyttan där vi ser på hur våra områden upplevs och uppfattas. Samtidigt kan vi lyssna och se hur våra hyresgäster upplever sitt område. De vet ju bäst vad de är nöjda med och även vad de vill förändra, säger hon.
Ett 20-tal personer deltog och trotsade det snöblandade regnet där man utvärderade området runt två av Gotlandshems fastigheter, vid Storgatan och Ängsgatan i Hemse. Flera konkreta åtgärder lyftes fram.
– Vi kommer att sammanställa de konkreta förslag och idéer som vi sedan kommer att delge de som har anmält intresse via mail, samt i möte med fastighetsägare och företagare i Hemse, säger hon.
Åsa Wackelin Flanking menar att lärdomarna från trygghetsvandringen är viktiga att ta med sig vidare.
– Det är otroligt givande att göra en sådan här vandring med personer som verkligen bor på platsen. De ger information som är oerhört viktig för oss att arbeta vidare med, säger hon.
Och konceptet kommer att appliceras på fler orter och platser framöver.
– Hur många vi hinner med i år vet jag inte nu, men vi planerar för åtminstone en vandring till innan sommaren. Det känns jättebra. Det finns ett engagemang och vilja att föra en dialog. Det är viktigt att ge utrymme för det, säger hon.
En av deltagarna under trygghetsvandringen var Knutpunkt Hemses ordförande Lars Hejdenberg.
– Det var mycket lyckat och positivt. Hela initiativet föll väl ut och flera bra diskussioner fördes, säger han.
Han menar att det inte handlar om att Hemse är otryggt, men att det under perioder kan upplevas som stökigare. Vandringen kan bli en proaktiv förbättring för samhället.
– Om fler föreningar, företag eller privatpersoner identifierar brister i miljön runt omkring sig så finns det mycket att vinna.
Han hyllar Gotlandshem för att de tagit initiativ till att göra Hemse tryggare.
– Det här var riktigt bra. Att polis, regionen, länsstyrelsen och Gotlandshem arbetar gemensamt skapar en trygghet i sig bara det.