Statsminister Ulf Kristersson (M) tog pÄ mÄndagen emot Polens premiÀrminister Mateusz Morawiecki.
Polen hör till de lÀnder som vill se ett godkÀnnande av Sverige och Finland som fullvÀrdiga Natomedlemmar sÄ snabbt som möjligt.
ââDet skulle innebĂ€ra en game-changer för sĂ€kerheten i den hĂ€r delen av vĂ€rlden, sĂ€ger Morawiecki pĂ„ en presstrĂ€ff i Stockholm.
Han framhÄller att Polen och Turkiet har mycket goda relationer.
ââVi försöker allt vad vi kan att fĂ„ Turkiet att acceptera ett svenskt medlemskap.
Behöver ammunition
ââOch vi tar upp det i varje samtal vi har med USA, amerikanska insatser i detta kan vara helt avgörande, sĂ€ger han.
Den polske premiÀrministern konstaterar i sammanhanget att Turkiet Àr intresserat av amerikanska stridsflygplan av typen F-16.
Ulf Kristersson sÀger att han uppskattar all hjÀlp Polen bidrar med och prisar sin polske kollega för det enorma stöd landet gett Ukraina.
Polen Ă€r ett av de lĂ€nder som tydligast drivit pĂ„ för mer militĂ€rt stöd till Ukraina, bland annat Leopard 2-stridsvagnar. Det Ukraina just nu behöver mest Ă€r ammunition, sĂ€ger Morawiecki â men han ser ocksĂ„ gĂ€rna att Sverige ansluter till den koalition av lĂ€nder som skickar Leopard.
ââJag hoppas att Sverige, som har ett hundratal Leopard om jag minns rĂ€tt, ocksĂ„ kommer att kunna leverera ett antal av dessa stridsvagnar till Ukraina, sĂ€ger Morawiecki.
UtvÀrderar stödet
Polen har lovat att skicka 14 Leopard 2-stridsvagnar till det krigsdrabbade landet.
Ulf Kristersson framhÄller att regeringen hela tiden utvÀrderar vad Sverige kan bidra med. Sverige har bland annat levererat luftvÀrnssystem och i det senaste stödpaketet utlovades artilleri och ett antal stridsfordon 90.
ââVi har verkligen försökt att bidra med sĂ„ bra saker som möjligt till Ukraina.
Försvarsminister PÄl Jonson (M) har tidigare sagt att regeringen inte utesluter att skicka Leopard 2, som i Sverige gÄr under namnet stridsvagn 122.