Vi pratade med veterinär Elin Prowse, som tillsammans med djursjukvårdaren Brita Berg arbetar vid Evidensia Häst AB, om hur läget är nu.
–Vi finns här fem dagar i veckan och kan bland annat utföra operationer på plats, dock ingen bukkirurgi, säger Elin Prowse som välkomnar det nybyggda, moderna operationsbordet som gör att operationerna numera kan genomföras på ett tryggare sätt än tidigare.
–Det har blivit säkrare både för oss och för hästarna.
I och med att hästkliniken numera tillhör en kedja med totalt 16 hästkliniker i landet, förutom de tillhörande nordiska klinikerna och smådjursklinikerna, så innebär det att gotländska hästägare kan ta del av kompetens och utrustning som finns inom företagskedjan. Eller, som Elin Prowse uttrycker det, ”vi har möjlighet att ha en klinik som nästan är överutrustad”.
De operationer som i dag genomförs på kliniken på Skrubbs är företrädesvis ledoperationer, lösa benbitar som tas bort, men även operationer av halsar och tandingrepp i vissa specialfall. Patienterna är uppdelade på cirka hälften travhästar och hälften ridhästar.
–Vi har hela tiden haft som mål att det behövs en klinik som har öppet fem dagar i veckan, året om. Särskilt när något händer akut, säger Elin Prowse.
Av naturliga skäl är arbetet vid kliniken som mest intensivt under vår och höst.
–Jag är glad att vi kan göra ingrepp på plats, och därmed bespara både djurägare och djur att behöva åka iväg från Gotland.
Förutom att kliniken erbjuder operationsmöjligheter med sövningsbox som har travers till det ställbara operationsbordet med benstöd, samt narkosapparat så är det nog hältgången och undersökningsrummet som används mest.
–Vi utreder mycket hältor, som uppstått av en massa olika anledningar. Det utgör huvuddelen av jobbet, helt klart. Sedan är det mycket koll av luftvägarna, särskilt på högpresterande travhästar, berättar Elin Prowse.
–Oftast tar distriktsveterinärerna det akuta skedet och remitterar sedan vidare till oss det de inte kan utföra i fält. Våra operationer är vanligtvis planerade men visst händer det att vi får in akuta skador, oftast är det en olycka i hagen eller transportskador, säger Elin Prowse som är glad över att den hjälpen åter finns här på Gotland, både för hästarnas skull men även hästägarnas.