Polis ryckte ut till tjutande toalett

Polisen i Visby fick på fredagseftermiddagen rycka ut på ett lite udda larm. En förbipasserande hade uppmärksammat en pipande toalett och larmat 112.

Foto: Petra Isaksson

NÖDLARM2017-10-13 21:29

Det var strax efter 17 vid stranden i Slite som en förbipasserande privatperson uppmärksammade att en offentlig toalett gav ifrån sig ett pipande, vilket uppfattades som att någon aktiverat nödlarmet inne på toaletten.

– Anmälaren har försökt knacka på och inte fått någon kontakt, och därför larmat polis, berättar Eva Nilsson, regionvakthavande vid polisen.

En polispatrull från Visby skickades ut till platsen.

– När patrullen kom på plats tjöt larmet fortfarande, men de kunde inte bryta upp dörren därför att den var massiv. Men så småningom ska de ändå ha kunnat konstatera att ingen fanns inne på toaletten, så förmodligen har det varit något tekniskt fel, säger Eva Nilsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om