FÖRSLAGET: Här är Björn Janssons efterträdare

Nu är det klart vem Socialdemokraternas valberedning föreslår ska ta över efter Björn Jansson.

Foto: Tommy Söderlund

NY LEDARE2017-05-31 10:18

Regionstyrelsens ordförande Björn Jansson berättade för några månader sedan att han skulle lämna rollen som regionstyrelsens ordförande sista juni. Då började Socialdemokraternas valberedning samla in förslag från partidistrikten på vilka personer som de ville ha som ny ordförande. Nu är det klart att valberedningen föreslår Meit Fohlin som ny ordförande för regionstyrelsen. Filip Reinhag föreslås bli vice ordförande i regionstyrelsen.

Meit Fohlin har under de senaste två åren varit vice ordförande i regionstyrelsen.

– Det känns som att jag har fått värdefull insyn och erfarenhet om vad det innebär under den här tiden, sa Meit Fohlin i en tidigare intervju med Helagotland.se om uppdraget.

Uppdraget är tufft och du kommer att vara påpassad. Hur tänker du kring det?

– Man kan inte veta vad det innebär förrän man är där men jag är så förberedd jag kan vara. Det är den position som är mest påpassad och så behöver det säkert vara men jag tänker att fler röster ofta kan höras, sa Meit Fohlin då om att hon kunde få rollen som regionstyrelsens ordförande.

Valberedningen var enig i sitt förslag. Beslutet tas sedan av Socialdemokraternas representantskap den 14 juni och ny ordförande väljs sedan formellt av regionfullmäktige 19 juni.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!