Helagotland.se har tidigare berättat om den 6 000 kvadratmeter stora tomten, som är en av de sista lediga på kvarteret Stenhuggaren i Visby.
I december lades den ut till försäljning via Länsförsäkringar fastighetsförmedling med utgångspriset 10 miljoner kronor.
LÄS ÄVEN: Nu säljs den sista oexploaterade handelstomten
Säljare var Tjålle AB där Hans-Göran Eklund är vd. Affären ska ha blivit klar för ett par veckor sedan. Köpare är fastighetsägaren Bo Millstam, som sedan tidigare äger fastigheten där Jula, Jysk och Elgiganten ska flytta in.
– Det stämmer. Vi får se vad vi gör av den tomten. Vi ska i första hand bli klara med Stenhuggaren 14 (där Jula, Jysk och Elgiganten ska inrymmas, red. anm.), säger Bo Millstam till Helagotland.se.
Varken han eller säljaren vill berätta vad slutpriset för tomten blev. Men han bekräftar att det är aktuellt med någon form av handel på platsen.
– Först i höst får vi se vad det kan bli. Det finns inga kontrakt eller något skrivet ännu. Vi ska ta itu med det efter att Jula-fastigheten är helt klar, säger han.
Slutpriset för tomten bredvid Coop Forum är som sagt okänt, men enligt uppgift till Helagotland.se lade en annan aktör bud på 6 miljoner kronor. Detta bud ansågs dock inte vara intressant av säljaren.
SE ÄVEN: Webb-tv: Helikopter hjälpte till vid stort bygge
Följ Helagotland.se på Facebook för senaste nytt om Gotland – där kan du även kommentera och diskutera våra artiklar.