Problematiken är inte ny, men situationen har inte förändrats till det bättre. Flera anställda vid Visby lasarett som Helagotland varit i kontakt med vittnar om samma sak, tillgången till parkeringsplatser måndag-torsdag är för dålig.
LÄS MER: Kaos vid lasarettet trots egna p-platser
Emily Gardelin arbetar som undersköterska på lasarettet. Hon börjar oftast sina arbetspass 08.00 på morgonen.
– När jag kommer hit vid 07.30 är det redan kört att få plats på den parkering som är tänkt för personalen. De gånger jag börjar arbeta 07.00 så går det att hitta parkering men kort efter är det fullt. Då får man cirkla runt området och leta plats medan klockan tickar på. Till slut är det så bråttom att man får ställa sig på någon lucka där man vet att det kan vara risk för att få böter, säger Emily Gardelin.
Just det hände henne för några dagar sedan. Hon parkerade bilen för nära en korsning på Spitelgatan, vilket resulterade i en p-bot på 1 000 kronor.
– Det är nästan vad jag tjänar på en arbetsdag. Boten i sig är nog helt korrekt, jag vet att jag stod fel.
LÄS MER: "Bygg ett P-däck vid lasarettet"
Emily är noga att betona att det inte är synd om henne, men hon tycker att det är hög tid att parkeringssituationen förbättras. Det är ett hett samtalsämne bland kollegorna. För de som börjar sina arbetspass senare på dagen är situationen ofta helt omöjlig.
– Det är helt hopplöst, det är ofta personal kommer för sent till jobbet för att det är omöjligt med parkering. Det är inget roligt sätt att börja arbetsdagen på.
Gardelin säger att det har gjorts försök med särskilda p-tillstånd för personalen, men att effekten uteblivit eftersom det ändå är fullt. Det måste helt enkelt till fler parkeringsplatser, menar hon.
– Det allra bästa vore ett parkeringshus, säger Emily Gardelin.