Öns C-topp om beskedet: ”Klokt att kliva av i tid”

Han mötte pressen, läste upp sitt besked och lämnade podiet. När Muharrem Demirok (C) på måndagen meddelade sin avgång var det väntat, men ändå delade det partiet.
– Han hade inte förtroendet som krävdes för en valrörelse, säger Johan Malmros, distriktsordförande på Gotland.

Centerpartiets partiledare Muharrem Demirok efter en pressträff på måndagen där han meddelade att han avgår som partiledare.

Centerpartiets partiledare Muharrem Demirok efter en pressträff på måndagen där han meddelade att han avgår som partiledare.

Foto: Claudio Bresciani/TT

Politiska frågor2025-02-24 16:31

Det rådde inga större tvivel vad det skulle handla om när Centerpartiets partiledare Muharrem Demirok kallade till presskonferens under måndag förmiddag. Rykten om hans avgång hade redan florerat, och när han väl mötte pressen höll han sig kort utan vare sig svara på frågor eller ställa upp på intervjuer. 

Johan Malmros (C) är distriktsordförande för Centerpartiet Gotland. Han säger att han blev förvånad när beskedet kom.

– För mig personligen var det oväntat. Vad Centerpartiet på Gotland generellt tycker vet jag inte, jag har bara pratat med några stycken, säger han.

Han framhäver att ifrågasättandet av Muharrem Demiroks ledarskap har uppmärksammats i medier.

– Han hade inte förtroendet från partiet som han behövde för att kunna gå in i en valrörelse, så då är det klokt att kliva av i tid. Jag respekterar det och tänker att det är ansvarstagande att göra på det viset, säger han och fortsätter: 

– Vi har svåra frågor, till exempel regeringsfrågan, som behöver hanteras. Där krävs det förtroende till partiledaren för att kunna hantera sådana frågor.

undefined
Johan Malmros (C) är distriktsordförande för Centerpartiet Gotland.

Centerpartiet Gotland har tidigare stöttat Demirok, är det ett bra besked att han lämnar?

– Jag tänker att han ser saker som inte vi ser. Är det så att det är problem med förtroende så är det klokt att kliva av, säger Johan Malmros.

C-ledaren lämnar partiledarposten efter knappt två år, efter att ha tagit över från Annie Lööf. Processen att utse en efterträdare är fortfarande i ett tidigt skede. Men enligt Johan Malmros är det tydligt vad som behöver göras framåt.

– Det handlar om att nå ut med vår politik. Att etablera sig och se till att synas så mycket som möjligt. Där har man ju ett drygt år på sig att göra det som ny partiledare. Att göra ett avtryck och få ut vår politik, helt enkelt. 

Förtroendeproblemen och missnöjet inom Centerpartiet tog fart i höstas när Muharrem Demirok försökte få till en omröstning om att nominera Socialdemokraternas Magdalena Andersson som partiets statsministerkandidat.

Frågan blev en del av en större intern debatt om partiets riktning, där Demirok tidigt klargjorde att han såg Andersson som Centerns främsta alternativ. Detta, tillsammans med kritik mot hans ledarskap, ledde till att flera distrikt vädrade sitt missnöje. 

Under Muharrem Demiroks ledarskap har C tappat i opinionen. Partiet fick nyligen fem procent i DN/Ipsos mätning, två procentenheter mindre än i valet 2022.

Enligt Aftonbladet hölls ett möte förra veckan där det ska ha blivit tydligt för Muharrem Demirok att han antingen kunde avgå självmant eller snart möta öppna krav på sin avgång.

I november förra året gick även ordföranden för Centerpartiets ungdomsförbund, Caroline von Seth, ut i en intervju i Aftonbladet och krävde Muharrem Demiroks avgång. Men Sofia Persson, distriktsordförande för CUF Gotland, är av en annan uppfattning.

I ett sms skriver hon att ”det är väldigt tråkigt att 'Murre' valt att avgå” och att han varit ”en stark och viktig röst för Gotland i rikspolitiken. 

undefined
Sofia Persson, distriktsordförande för Centerpartiets ungdomsförbund Gotland, tycker att det är tråkigt att Muharrem Demirok lämnar partiledarposten.

När Helagotland ringer upp är hon fåordig. På frågan om hon stod bakom CUF:s krav på Muharrem Demiroks avgång och om hans förtroende var förbrukat så är hon av en annan åsikt. 

– Jag kanske inte är helt samstämmig i det beslutet (att kräva hans avgång). Ur en lokal synvinkel är det tråkigt att han avgår, säger Sofia Persson. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!