Ny satsning i Roma – Thomas startar eget snusmärke

Thomas Mellin har i princip uteslutande jobbat med snus de senaste 20 åren. Nu har han dragit igång en ny satsning i Roma med namnet Hansasnus Sweden AB. "Vi går emot trenderna och skapar ett helt vanligt snus", säger han.

Sedan bara några veckor tillbaka tillverkas det snus i den gamla elverkstaden på Roma sockerbruk. Det är Thomas Mellin som ligger bakom satsningen som fått namnet Hansasnus Sweden AB.

Sedan bara några veckor tillbaka tillverkas det snus i den gamla elverkstaden på Roma sockerbruk. Det är Thomas Mellin som ligger bakom satsningen som fått namnet Hansasnus Sweden AB.

Foto: Emil Lundberg

Roma2024-02-20 07:00

55-årige Thomas Mellin har en gedigen erfarenhet av snus, och redan för omkring 20 år sedan var han en av delägarna när Gotlandssnus drog igång sin verksamhet. Sedan dess har "mycket vatten runnit under broarna", som han uttrycker det, men han har hela tiden hållit fast vid snuset. 

Han var bland annat en av initiativtagarna bakom premiumsnuset Koggsnus, som lanserades för ett par år sedan. Snuset tillverkades av tobaksblad som odlats på Gotland och såldes i glasburkar om 100 gram för 1 000 kronor.

Utöver det grundande han även företaget Lewa of Sweden som tillverkade nikotinfritt snus i Roma, och sedan 2017 har han även ett eget konsultföretag som riktar in sig mot just snusmarknaden.

– Jag har hållit på med snus i 20 år, och numera känns det som det enda jag kan, säger han.

undefined
I fabriken i Roma jobbar i dagsläget fem personer, om man räknar in Thomas själv. Han hoppas dock att man ska kunna ha tio anställda redan till årsskiftet.

Han berättar att Koggsnus för tillfället får anses vara vilande, medan Lewa flyttat sin produktion till Örnsköldsvik. Thomas är fortfarande delägare i det sistnämnda projektet, men ville inte följa med företaget till fastlandet.

– I och med den flytten ville jag ha något att göra, även om jag egentligen har fullt upp med mitt konsultföretag. Men när många pusselbitar föll på plats så blev det såhär.

Det Thomas menar är hans nyaste satsning: Hansasnus Sweden AB, och en av sakerna som föll på plats var att han fick med sig två snuserfarna delägare från fastlandet.

– Det som gör den här satsningen möjlig är att Kaj och Dennis Lundberg från The Snusbrothers är med. De håller till i Ödeshög och har jobbat med snus i många år.

undefined
"Det vi ska göra är en hederlig gammal tobaksprodukt. Trenderna har gått allt mer mot det vita snuset som alla satsar på, men jag har aldrig varit något stort fan av de vita produkterna", säger Thomas Mellin.

Och vad är det då som Hansasnus ska göra? Enligt Thomas Mellin går man emot rådande trender när det gäller snusproduktion. 

– Det vi ska göra är en hederlig gammal tobaksprodukt. Trenderna har gått allt mer mot det vita snuset som alla satsar på, men jag har aldrig varit något stort fan av de vita produkterna, säger han, och fortsätter:

– Det har inte hänt så mycket nytt på tobakssidan på länge. Det är ingen som kommer med några nya produkter, utan allt är bara vitt, vitt, vitt. Hansasnus är ett helt vanligt snus, och det kommer inte att sticka ut på något sätt i kostnad heller.

undefined
Thomas Mellin har en gedigen erfarenhet av snus, och han har i princip bara jobbat mot snusbranschen de senaste 20 åren.

Det nystartade företaget håller till i det som tidigare varit en elverkstad på Roma sockerbruk, och som de senaste åren inhyst flera snusföretag. Allra senast höll Lewa of Sweden till där, och nu är det alltså Hansasnus.

– Vi har i dagsläget fyra anställda, fem om man räknar med mig. Skulle vi gå max i produktionen klarar vi nog av att tillverka 10 miljoner dosor om året, men det ska väl inte stanna där hoppas jag. Vi bygger för att växa redan nu, och förhoppningsvis blir en lokal här intill snart färdigrenoverad till snuslager. 

Har ni någon målsättning när det gäller hur stora ni vill bli?

– Nej, egentligen inte. Det där får verksamheten styra, men får jag gissa så tror jag ändå att vi är tio anställda innan årets slut. 

undefined
Än så länge sitter Lewa of Swedens skylt kvar på den lokal där Hansasnus sedan början av februari tillverkar snus. Tanken är dock att skylten ska bytas mot en med rätt namn så småningom.

Thomas Mellin berättar att produkterna, som finns i olika smaker och fått namnet The Moose, i dagsläget endast finns att köpa i begränsad omfattning hos en internethandlare. 

– Det kan dröja lite innan snuset finns i butiker runt om i hela landet, men här på Gotland kommer man förhoppningsvis kunna köpa produkten på Lännakiosken inom kort. Jag har alltid haft ett bra samarbete med dem, och de kommer att vara de första jag tänker på när jag ska få ut de första dosorna på Gotland. 

Namnet Hansasnus

Thomas Mellin berättar att namnet dels kommer från det handelsförbund som grundades redan på 1100-talet och hade som syfte att underlätta handel kring Östersjön.

Lika viktigt för företagets namn var dock att Thomas själv spelade i Hansa IF som ung.

– Det är också därför som vår logga är blå och vit, precis som Hansa IF:s gamla logga var, säger Thomas Mellin. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!