Området Fjälängar i Ala har utsetts till naturreservat och på lördagen invigdes det 52 hektar stora reservatet officiellt av länsstyrelsen, med en liten ceremoni i det gröna.
Fjälängar innehåller enligt länsstyrelsen en av öns mest värdefulla lövmarker och lockar många besökare. Området anses vara extra viktigt att bevara på grund av de höga naturvärdena, i form av bland annat hällmark, orörd lövskog och våtmarker, skriver länsstyrelsen i sitt beslut.
I området har man också hittat ett 20-tal byggnadslämningar och runt 35 gravar. Arkeologer har hittat en gammal vikingagård som man tror övergavs på 1300-talet, och efter det har området inte ändrats i någon större utsträckning, vilket bidragit till att området hållits isolerat och utvecklat en sällsynt miljö.