Kammarrätten gick på Skatteverkets linje i tvisten med Gotland Tankers AB och fastställer Skatteverkets omprövningsbeslut, vilket P4 Gotland var först att rapportera om. Därmed ändrar domstolen förvaltningsrättens dom, där Gotland Tankers AB fick rätt.
2007 köpte Gotlandsbolaget, genom två dotterbolag, fyra tankfartyg för närmare en miljard kronor. Dessa fartygs värdeminskning menar Skatteverket att Gotlandsbolaget, via försäljningar inom koncernen, gjort dubbla skatteavdrag för. På så vis har en vinst uppstått. Vinsten kvittades bort på ett sätt som Skatteverket, i ett omprövningsbeslut 2014, ansåg vara ett otillåtet skatteupplägg.
Domen innebär att bolaget nu krävs på över hundra miljoner kronor i undanhållen skatt.
Gotlandsbolagets vd Håkan Johansson är överraskad över utfallet i kammarrätten.
– Domen är väldigt ny och vi har inte gått igenom den fullt ut ännu. Spontant är vi förvånade över att kammarrätten gör en annan bedömning än förvaltningsrätten, som ju ansåg att vi hade följt skattelagstiftningen till punkt och pricka, säger Håkan Johansson.
Kammarrättens dom kan överklagas till högsta förvaltningsdomstolen. För att få prövningstillstånd till denna högsta instans krävs det i regel att avgörandet skapar ett prejudicerande värde för liknande fall i framtiden.
– Jag kan inte uttala mig om det i nuläget. Vi ska gå igenom domen i detalj, sedan så kommer vi ta ställning till hur vi förhåller oss till den och möjligheterna till ett eventuellt prövningstillstånd, säger Håkan Johansson.