VÄDRET: Inte en droppe regn – på flera dar

Bönderna hoppas på regn, men det ser dystert ut för den som vill ha hjälp med bevattningen enligt SMHI.

Foto: Tommy Söderlund

SMHI-PROGNOS2018-05-18 10:15

"Inte en droppe regn på flera dar", sjungen Tomas Ledin, och det är också en korrekt beskrivning av väderläget på Gotland.

Den riktigt sommarvarma luften har dragit söderut över kontinenten, men solen fortsätter att lysa.

På fredagen blir det ganska blåsigt med tidvis friska vindar och temperaturer uppemot 17 grader i inlandet. Kallare vid kusten på grund av den ännu kyliga Östersjön.

– På lördagen avtar vindarna något, men annars har vi ungefär samma väder att vänta. Torrt och soligt, med något enstaka moln som drar förbi, säger meteorolog Marcus Sjöstedt.

Men på söndagen kommer varmare luft, och det kan bli uppemot 20 grader inne över land.

– Det är ett ganska odramatiskt väderläge. Detta fortsätter in i nästa vecka, med ganska varm luft och sol. Om bönderna hoppas på regn så ser det ut som att de blir besvikna, säger Marcus Sjöstedt.

SE HELA PROGNOSEN HÄR

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!