Han tittar på däck, kontrollerar att blinkers och strålkastare fungerar, känner att batteriet sitter fast, att bilbältena fungerar och sniffar under motorhuven för att upptäcka eventuella läckage.
I måndags rullade den nyöppnade bilprovningen i Stånga i gång. Redan till hösten kan dock stationen vara såld till högstbjudande.
Stationen i Stånga ingår nämligen i en av de två tredjedelar av Bilprovningens kluster som bjuds ut till försäljning.
- Bilprovningen i Visby, som ingår i riksgruppen av stationer, berörs inte av försäljningen, berättar Per Wretling som är stationschef i både Visby och Stånga.
Han poängterar att det i år inte kan bli fråga om ett enskilt övertagande av stationen i Stånga. Den säljs i grupp med en andra stationer i Bilprovningens sydvästra grupp på fastlandet.
Per Wretling och Stångastationens anställda räknar med att främst bofasta sudergutar kommer att använda stationens tjänster i Stånga.
- Vi börjar med två anställda men har planer på att anställa en tredje person, berättar Per Wretling.
Stationen i det gamla mejeriet i Stånga är inte en filial till Visbystationen utan självständig och komplett. Den tar emot lätta motorfordon, upp till 3,5 ton, och släp.
- Det är jättebra för oss sudergutar att slippa åka till Visby för besiktning, säger Folke Lindberg från Rone.
På tisdagen var han med makan i Hemse och handlade och på väg hem tog han svängen förbi Stånga.
- Vi chansade på drop in och fick tid direkt. Nu är vår Volvo besiktigad och vi kan köra den ett år till.
- Från den 1 februari är det drop in för efterkontroller men i övrigt är det förbokade tider mellan sju på morgonen och fyra på eftermiddagen som gäller i Stånga, berättar Per Wretling.
Bilprovningens station där är företagets andra på Gotland.
- Det verkar som att vi är uppskattade och det är förstås roligt, säger Magnus Bogren, nyinflyttad till Gotland från Solna.
Konkurrens
Samtidigt som Stånga öppnar står på Bilprovningens hemsida om beslutet, fattat vid en extra bolagsstämma den 27 januari, som innebär att 124 av 210 anläggningar bjuds ut till försäljning
Affären beräknas vara klar under året och redan i höst kan nätet där Stånga ingår komma att drivas av en ny ägare och i konkurrens med Bilprovningen, som till 52 procent ägs av staten och till övriga delar av 8 branschorganisationer.