Det säger Dag Gustafsson, en av spindlarna i det nätverk av stenkyrkabor som nu laddar för nästa lördags stora händelse i socknen. Då ska det minglas, ätas och dansas i ett Folkets hus som Carola Edlund lovar, kommer att smyckas och förvandlas till snudd på oigenkännlighet.
- Det blir kristallkronor i taket, röd matta vid entrén och så kommer vi att förändra insidan till något som ingen har sett tidigare.
Stenkyrkabalen ska visserligen glädja alla de förväntansfulla som köpt biljetter och strömmar dit för en helkväll.
Men deras nöje ska förvandlas till något gott för de hemlösa på Birkagården i Visby.
Till Birkagården
Det är nämligen dit, till Birkagården, som pengarna ska gå. Sponsorsbidrag, överskott från biljetterna, pengar från auktionen med mera ska ge minst 100 000 kronor.
- Jag är säker på att vi når målet, säger Dag Gustafsson med stor övertygelse.
Denna övertygelse och hans omvittnat stora naturbegåvning som försäljare, har starkt bidragit till att företagen som valts ut för att bidra till festen, fallit pladask för idén.
Tre av öns restauranger medverkar och lagar förrätt, varmrätt och dessert. Men skulle gotländska företag ställa upp och skänka kött, grönsaker och allt som ska till för att fixa maten?
Skulle man få låna glas och porslin gratis (inklusive all diskning), få blomsterdekorationerna till skänks, låna en röd matta och dessutom, få musiker att underhålla utan gage..?
Det visade sig snabbt att svaren på alla dessa frågor blev ett rungande JA!
Projektet sjösattes av föreningen Kulturlust som i sin tur är sprungen ur Kulturmötesplats Stenkyrka, föreningen som under tre år satte upp Jungfruspelet i Lickershamn.
Balen för välgörande ändamål var Lena Ahlstedt Kahlboms idé.
Idol-Olle kommer
En av många engagerade är Henrik Westerlund, delägare i restaurang Rosengården (som bidrar med matlagningen tillsammans med Wallers krog och Donners brunn) som också har rötterna i grannskapet.
- Jag kommer från Ireviken. För mig var det en självklarhet att vara med. Jag vet ju att pengarna vi får in, verkligen går dit de ska. Till de hemlösa.
För den musikaliska grunden svarar bandet Standard selection, för kvällen omdöpt till Perfect commotion.
- Bandet kommer att kompa flera artister, Niclas Sojde bland andra. Jag själv ska också framföra några låtar, säger Gunnar Järeld, också stenkyrkabo.
En kändis kommer också:
- Idol-Olle Hedberg ställer upp och det är väldigt roligt. Han är från Stenkyrka och en av hans gamla lärare ska vara med på balen!
När GA träffar delar av arrangörsstaben (dock utan medverkan av Lena Ahlstedt Kahlbom och Pia Horwath) kommer samtalet osökt in på 2013. Vad blir det då? Och vart ska nästa års intäkter skänkas?
Carola Edlund vill gärna förverkliga en gammal dröm om att sätta upp en musikal.
Så balens vänligt sinnade företagare och andra bidragsgivare kommer sannolikt att erbjudas medverkan också nästa år...