För Gotlands del är läget oklart. Under mars ska det bestämmas vilka kontor som ska få vara kvar – och vilka som ska bort.
– Personalmässigt blir neddragningarna mycket stora i storstadsområdena och i mellanstora städer. Konsekvenserna kommer dock att bli tydligast vid små och mellanstora kontor på mindre orter, där antalet medarbetare kommer att vara för få för att kunna bedriva en ändamålsenlig verksamhet och ha en hållbar arbetsmiljö, säger Mikael Sjöbeg.
Om man tolkar direktiven för hur urvalet ska gå till, finns det trots allt många kriterier som "räddar" Gotland från att lägga ner kontoret. En stark faktor är att man, enligt principen för att lägga ner kontoret, i så fall ska "ha möjlighet att resa till en knutpunkt vid en närliggande ort". Just det är ju svårt om man bor på Gotland.
– Vi kan inte lova någonting för Gotlands del just nu. Man kan ju dra slutsatser om att kontoret ska vara kvar, om man läser kriterierna, och kanske blir det så. Det vet vi i slutet av mars, säger Patrik Svensson, presschef på Arbetsförmedlingen.
Chefen i Visby, Kristina Ersson, kan inte påverka beslutet.
– Nej, det här sker på en mycket högre nivå, säger Patrik Svensson.
Om Visbykontoret blir kvar, är det dock mycket sannolikt att bemanningen blir mindre och tjänsterna färre. Man kommer iställlet att intensifiera de digitala tjänsterna och under 2019 dubbleras utbyggnaden av Arbetsförmedlingens service via telefon, chatt och video. På det här viset ska man kunna avveckla cirka 130 av nuvarande 242 kontor – och det är bråttom. Allt måste fungera innan 4 500 medarbetare går.
Till största delen handlar det om små kontor i glesbygdsområden. Även mellanstora kontor berörs, de som ligger nära andra kontor som är lokaliserade vid en knutpunkt. Tanken är nu att arbetsförmedlingskontor ska placeras i städer och knutpunkter där många människor rör sig och många företag verkar. En knutpunkt är, enligt riktlinjerna, en ort som erbjuder ett brett utbud av samhällsservice som skolor, handel, större företag och resecenter.
I slutet av mars ska listan vara klar. Då vet vi om Arbetsförmedlingen på Gotland finns kvar eller inte.