Här rivs restaurangen vid Tofta strand

Inför byggandet av en ny strandrestaurang vid Tofta bad har man behövt riva det gamla huset på platsen.

Det gamla korsvirkeshuset vid Tofta strand har jämnats med marken för att ge plats åt en ny strandrestaurang.

Det gamla korsvirkeshuset vid Tofta strand har jämnats med marken för att ge plats åt en ny strandrestaurang.

Foto: Emelie Stenqvist

Tofta2020-04-27 18:15

Tofta Intressenter AB har flera planer för utvecklingen av Tofta strand. Ett av projekten är en ny restaurang som ska uppföras där det tidigare stod ett gammalt korsvirkeshus, som har fungerat som kiosk/restaurang. Förra veckan revs byggnaden.

– Det som återstår är städning, säger entreprenören Johnny Ruthström.

Rivningslovet fick bolaget i mitten av mars 2019 och tanken var att strandrestaurangen skulle stå klar redan till sommaren förra året, men administrationen drog ut på tiden. 

Istället kommer byggandet att starta i september i år och om allt går enligt planerna kan restaurangen invigas i juni 2021.

– Med facit i hand är det bra att det inte blir i år, säger Johnny Ruthström.

Karta: Tofta strand
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!