Toftabeslutet ligger fast – trots fel

Beslutet om att ge strandskyddsdispens till en ny restaurang på Tofta strand står fast. Trots att länsstyrelsen på Gotland gjorde fel går det inte att ändra beslutet.

Den gamla strandrestaurangen på Tofta ska ersättas av en betydligt större, ny byggnad. Trots att länsstyrelsens hantering av ärendet har brister får företaget Tofta bad dispens från strandskyddet.

Den gamla strandrestaurangen på Tofta ska ersättas av en betydligt större, ny byggnad. Trots att länsstyrelsens hantering av ärendet har brister får företaget Tofta bad dispens från strandskyddet.

Foto: David Skoog/arkiv

Tofta2020-10-11 09:25

Att länsstyrelsen gjorde fel när de gav dispens för en ny restaurang på Tofta strand, det har de redan själva gått ut med. Nu visar en intern utredning och en genomsyn gjord av Länsstyrelsen Uppsala län samma sak: hanteringen av ärendet har brister men det går inte att upphäva eller ändra på beslutet.

I juli 2018 ansökte bolaget Tofta bad om dispens från strandskyddet för att bygga en restaurang på stranden i Tofta. Den nya byggnaden skulle blir 540 kvadratmeter och ersätta en tidigare 350 kvadratmeter stor strandrestaurang på platsen. Med ansökan bifogades bland annat en utskrift av ett foto från platsen och bygglovshandlingar på den planerade restaurangen. I januari 2019 beviljades ansökan men efter påtryckningar gick länsstyrelsen på Gotland i september i år ut med besked att de gjort fel i handläggningen.

Bland annat har handläggaren missat att ta in uppgifter om den tidigare byggnaden och om den hade dispens från strandskyddet, något som anses vara en allvarlig brist i hanteringen av dispensen. Handläggaren har inte heller följt gällande rutiner, inte gett tillräcklig motivering till varför dispens skulle ges och dokumentationen har brister. 

Men eftersom det i det här fallet saknas stöd i lagen för att ändra beslutet så kan inte beslutet ändras av vare sig länsstyrelsen eller någon annan. "Det torde följaktligen i princip vara orubbligt.", skriver Länsstyrelsen Uppsala län.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!