Viltolyckorna fortsätter att öka på Gotland

I takt med att rådjuren ökar i antal på Gotland så ökar även viltolyckorna. Och den dystra trenden från de senaste åren håller i sig.

Montage

Montage

Foto:

TRAFIKFARA2018-07-22 10:00

De rådjursrelaterade olyckorna har bara blivit fler och fler de senaste åren. Och inget tyder på att den trenden kommer att vända.

På Gotland skedde 306 olyckor under första halvåret 2018, en ökning med 46 från samma period förra året.

Fredrik Bergh, informationssekreterare på NVR, konstaterar att att beståndet av många djur har ökat jämfört med 2017. För Gotlands del handlar det om rådjuren.

– Samtidigt har vi mer trafik än tidigare. Som bilförare måste man bli mycket mer medveten om vad som rör sig intill vägarna, säger han till Nyhetsbyrån Siren.

OM OLYCKAN ÄR FRAMME

En förare är skyldig enligt jaktförordningen att polisanmäla när man har kört på vissa typer av djur som exempelvis rådjur.

Vid anmälan ska man uppge person- och fordonsuppgifter, uppge olycksplatsen och rapportera vilket typ av djur som olyckan handlar.

Efter anmälan ska platsen markeras med en särskild markeringsremsa där djuret ligger eller där den lämnade platsen.

Om man inte har remsan ska man markera på något annat synligt sätt.

Källa: Polisen.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!