Pojken har hittats – Jonathan är oskadd

Den åttaårige pojke som anmäldes försvunnen vid 15-tiden på fredagseftermiddagen har nu hittats oskadd.

Foto:

UPPDATERAD 20.532016-11-04 20:53

– Nu har vi precis hittat honom. Han är oskadd och tillsammans med föräldrarna. Det finns ingen misstanke om brott. Jag vet inte mer just nu, säger Eva Nilsson på Polisens ledningscentral i Stockholm.

LÄS MER HÄR: Polisen söker försvunnen åttaåring

Det var vid 15-tiden under fredagen som pojken försvann från Tjelvarskolan i Visby, han hade då varken jacka eller skor på sig. Polis, anhöriga och allmänheten har deltagit i sökandet efter pojken som hittades vid 20-tiden då polisen fått ett tips från allmänheten om var pojken befann sig. När polisen kom till platsen visade det sig att tipset stämde.

– Han anträffades hos personer han kände, de kände inte till pådraget, säger Eva Nilsson på polisens ledningscentral i Stockholm.

Pojken befann sig inte långt från skolan när han hittades.

– Jag vet inte exakt hur långt bort det var men det var gångavstånd från skolan, säger Eva Nilsson.

Att pojken var försvunnen spred sig snabbt via sociala medier och det var tack vara spridningen på nätet som pojken senare kunde hittas.

– Vi är väldigt tacksamma över att det är många på Gotland som har engagerat sig och det känns skönt att han är hittad, säger Eva Nilsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om