Matmarknaden etablerar sig på ny adress – på fastlandet

Sedan hösten har förberedelserna pågått, och lagom till sommaren kommer matmarknaden verka på ny adress – i Uppsala.

Mattias Andersson är ansvaring för etableringen i Uppsala, här med Ewa Werkelin som är delägare i företaget.

Mattias Andersson är ansvaring för etableringen i Uppsala, här med Ewa Werkelin som är delägare i företaget.

Foto: Henrik Radhe

Uppsala2024-05-05 06:15

Det gotländska konceptet matmarknaden expanderar till Uppsala, vilket Uppsala Nya Tidning var först att rapportera. Ansvarig för etableringen är Mattias Andersson. 

– Vi fick en möjlighet och tog den, säger han.  

Etableringen innebär ingen förändring på verksamheten i Visby, utan det handlar om en expandering. Åtta matvagnar kommer att ställas upp utanför Studenternas Arena i staden. Öppning planeras den 15 juni, ungefär samtidigt som den åter öppnar i Visby. Planen är dock att ha öppet året om i Uppsala. 

– Vi gjorde ett försök med det i Visby, men i Uppsala är det är större befolkning, så ambitionen är att köra hela året, säger Mattias Andersson och hyllar samarbetet de haft med Uppsala kommun, som de haft dialog med sedan november. 

undefined
Oleksandra Bortnikova driver foodtrucken Ukraina på Gotlands Matmarknad. Ambitionen är att en Ukraina-vagn ska finnas även i Uppsala.

Enligt Mattias Andersson kommer upplägget vara detsamma i Uppsala som i Visby, där det förutom matservering också varit integrationsprojekt. Uppsala kommun hjälper till att hitta entreprenörer till vagnarna och i dagsläget kommer det finnas mat från länderna Etiopien, Eritrea, Thailand, Kina, USA-Mexiko och Afghanistan-Pakistan. I nuläget är det inte helt klart vilken mat som ska representeras i de sista två vagnarna. Men förhoppningen är att det ska vara ukrainsk mat i en av dem, enligt UNT. 

 – Vi vill ha personer från olika länder som också behöver en knuff för att komma ut på arbetsmarknaden, säger Mattias Andersson till tidningen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!