700 på plats under årets "mediavecka"

700. Så många journalister tror man på presscentret, kommer att bevaka hela eller delar av Almedalsveckan, alltså nästan lika många som i fjol när det var valår.

Tjuvstart. Gustav Fridolin talade redan tidigt på eftermiddagen i Almedalen via media där han fångades in av bland annat ett tv-team från Svt. Senare på kvällen var det språkrörskollegan Åsa Romson som var huvudperson på samma plats.Foto: Tobias Wallström

Tjuvstart. Gustav Fridolin talade redan tidigt på eftermiddagen i Almedalen via media där han fångades in av bland annat ett tv-team från Svt. Senare på kvällen var det språkrörskollegan Åsa Romson som var huvudperson på samma plats.Foto: Tobias Wallström

Foto: Tobias Wallström

Visby2011-07-04 04:00

Om halsen får alla från media ett presskort med namn och medietillhörighet.

Nytt i år är att bara Region Gotland nämns på presskorten, inte som tidigare ett stort svenskt telefonbolag.

- Det är naturligtvis mycket trevligare att regionen är värd för media och tar hand om journalister och fotografer, tycker Per Lovén på Almedalskansliet.

På presscentret kan man skriva och skicka bilder och text till hemmaredaktionen. Där finns också mängder av information från olika utställare som via mediacentret, får en enkel väg direkt till journalisterna.

- Egentligen var det 650 journalister som anmält i förväg att de ville ha ackreditering. Men vi är säkert uppe i 700 nu och det kommer kanske ännu fler senare under veckan.


Rekordmånga
Förra året kom rekordmånga 800 mediarepresentanter till Visby under veckan.

- Det känns riktigt häftigt att kommer nästan lika många som i fjol, säger Lina Göthe, anställd under en vecka som pressansvarig.

En viss flexibilitet är dock av nöden när man ska handskas med journalistkåren. Förhandsanmälan är egentligen ett krav för att man ska få tillgång till presscentret. Men det kommer inte sällan in personer som missat att föranmäla sin ankomst, andra som tror att arbetsgivaren redan har fixat det.

Och därav följer att den exakta siffran över mediauppbådets omfattning svårligen kan preciseras.

Ungefär som det är med antalet evenemang under veckan. Man kan faktiskt anmäla ett evenemang ända fram till Almedalsveckans sista dag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om