Hemsö vill riva affären och bygga vårdboende

Hemsö Fastigheter har köpt Bingebyhallen. När en ny detaljplan är klar kommer affärshuset att rivas för att ge plats för någon form av vårdboende.

Bingebyhallen byggdes 1966 och har skiftat skyltar flera gånger. Den här är från 2008.

Bingebyhallen byggdes 1966 och har skiftat skyltar flera gånger. Den här är från 2008.

Foto: Bengan Zettergren/arkiv

Visby2021-05-01 07:03

– Vi hoppas att en ny detaljplan kan vara klar hösten 2023, så till att börja med söker vi en tillfällig hyresgäst. Några har redan ringt och visat intresse, berättar Emma Ivarsson som är förvaltare vid Hemsö Fastigheter.

Enligt detaljplanen från 1989 är Visby Tomaten 1 avsedd för handel. Det vill Hemsö ändra på.

– Vår verksamhet är inriktad på samhällsfastigheter. Planen för Bingebyhallen är att riva affärslokalen och bygga någon form av vårdboende, säger Emma Ivarsson.

I höstas tog socialnämnden ett inriktningsbeslut för den framtida utbyggnaden av äldreboenden. Enligt beslutet finns behov av ett nytt boende i Visby med 60 platser till 2029.

Emma Ivarsson berättar att Hemsö har mycket kontakt med Region Gotland. Hon påpekar att Bingebyhallen ligger bra till, nära Korpen där regionen bygger ett nytt korttidsboende.

– Vi har inte kommit så långt i planeringen ännu, men det kan bli ett äldreboende eller någon form av trygghetsboende, säger Emma Ivarsson och berättar att Hemsö nyligen börjat bygga ett trygghetsboende i Västerås.

– Vi är inne i en expansiv fas för tillfället, tillägger hon.

Projektutvecklaren Jonas Björkander ansvarar för den fortsatta planeringen.

– Jag vill träffa regionens planavdelning efter sommaren för att diskutera möjligheterna. Vi vill riva affären och bygga nytt, och vi behöver diskutera hur stort det kan bli innan vi ansöker om planbesked, säger han.

Nyligen satte grävskoporna tänderna i Signalen vid Stenkumlaväg. Lika anrik är Bingebyhallen som byggdes 1966. Efter att ha drivit Ica-affär i lokalerna under många år sålde Thomas Hellberg 2007 fastigheten till Kamaran Allaf. 2018 öppnade Micke Erixon en Tempo-butik i lokalerna. Den stängde i februari i år, och fastigheten lades ut till försäljning.

Intresset för fastigheten har varit stort. Den har centralt läge, en affärslokal på 1 400 kvadratmeter och 3 110 kvadratmeter tomt. Hemsö betalade drygt elva miljoner kronor för Visby Tomaten 1.

Hemsö Fastigheter är ingen nykomling på Gotland. 2013 sålde Region Gotland flera äldreboenden för 456 miljoner kronor. Hemsö äger Stuxgårdens, Iliansgården, Åvallegården, Kilåkern samt även Pjäsens äldreboende, gruppboenden på Lännavägen i Visby, Roma äldreboende och Hemse vårdcentrum.

Hemsös fastighetsbestånd är värderat till 62 miljarder kronor, varav den gotländska delen 700 miljoner kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!