Bänken, Visby hamn, fredag 11.37

Medan lille Algot tar en tupplur i vagnen roas Pär Ryman och Maria Zetterström av alla taxibilar som kommer till hamnen och släpper av nyvakna nattsuddare.

På bänken. Pär Ryman och Maria Zetterström. Algot, ett och ett halvt år, sover i vagnen.foto: tobias wallström

På bänken. Pär Ryman och Maria Zetterström. Algot, ett och ett halvt år, sover i vagnen.foto: tobias wallström

Foto: Tobias Wallström

Visby2010-07-24 04:00
- Det är många som varit på villovägar i natt och kommer hem till båtarna nu, konstaterar Pär Ryman.
De säger att de i övrigt undviker Stockholmsveckan. De kommer från Grycksbo i Dalarna och har en gemensam semestervecka på ön. De kom i måndags och tog in på vandrarhem i Ljugarn några nätter.
- Ljugarn passade oss bra. Men det är fint överallt, tycker Maria Zetterström.
För att få variation har de också bokat in några nätter i Lärbro. Veckan avslutas med två nätter i en hyrd kvarn i Hejnum. Det ser de fram emot som en annorlunda upplevelse.
Denna småregniga fredagsförmiddag passar de på att bekanta sig med Visby. Efter bänken i hamnen ska de gå runt och kolla innanför murarna. Kanske slinka in i någon affär.
- Vi tar det som det kommer, vi har ju semester. Vi har inte planerat mycket alls i förväg, menar Maria Zetterström.
Paret har hängt ihop i elva år. Pär är orienterare och har varit på Gotland tio gånger förut. För Maria är det fjärde gången.
- Det finns bra stränder för barn här. Algot har gillat vågorna när vi badat. Men i dag är det bra stadsväder, säger de.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!