Blottarutredningen nedlagd

Inga nya anmälningar har kommit in och polisen har inget att gå på. Därför läggs utredningen kring den blottare som härjat i norra Visby nu ner.

Visby2011-06-29 16:55

Totalt sex kvinnor anmälde under försommaren att de utsatts för blottaren, som maskerad hoppat fram och onanerat framför dem. Sedan mitten av juni har inget nytt fall rapporterats, men förundersökningsledare Roger Björkander tror inte att det betyder att blottaren lagt av.

– Kanske har han gjort ett uppehåll på grund av uppmärksamheten, eller så befinner han sig på fastlandet och har fortsatt där.

Polisen har väldigt lite att gå på, och därför har ärendet avslutats. Om någon ny information tillkommer så tas utredningen upp igen.

– Vi vill hemskt gärna komma i kontakt med den kvinna som lämnade in en anonym anmälan, säger Björkander. Hon hade sett mannen utan maskering  så där skulle vi kunna få ett bättre signalement.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om