Njursjukvården kommer från den första oktober hamna under företaget Diaverums ansvar. Diaverum är ett företag specialiserat på njursjukvård och har kliniker över hela Europa. I Sverige är man relativt ny på marknaden. I dagsläget har man två kliniker i Sverige: en i Malmö och en i Falköping.
- Det var en förfrågan i från Gotlands kommun som kom till oss om vi kunde tänka oss att flytta det en månad på grund av att det är många i verksamheten som har semester i augusti fortfarande. För att få en så säker och bra övergång som möjligt, säger Thomas Winqvist Diaverums Sverigechef till SR Gotland.
Personal kommer att hänga med i flytten som förhoppningsvis kommer att innebära både utökade läkartider och bättre vård, enligt Thomas Winqvist.