Gotlandsflyg till Rhodos och Alanya

Gotlandsflyg utökar sin chartersatsning. Nästa år kan man flyga till både Rhodos och turkiska Alanya.

Visby2010-10-16 04:00
Chartersatsningen för Gotlandsflyg går vidare och nu lanserar de två nya solresmål till sommaren 2011. Den Grekiska ön Rhodos och Alanya i Turkiet. Det blir fyra avgångar till Rhodos i maj och fyra avgångar till Alanya i september. Det finns flera hotellprogram på båda destinationerna.
- Vi kan konstatera ett stort intresse för vårt koncept "flyg hemifrån inte bortifrån" och har fått ett väldigt bra gensvar från gotlänningarna, säger Ola Mattsson, chef på Gotlandsflyg.
Flygtiderna från Visby är runt fyra timmar till båda destinationerna.
Rhodos trafikeras av en Airbus 320, med plats för 180 passagerare och Alanya med en Boeing 737- 800 som tar 189 passagerare. Vid resor till Turkiet landar man i Antalya och resan med buss till Alanya tar nästan två timmar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!