Martin Andersson, en 29-åring från Visby som bor i Lund, var en av de lyckliga som kom fram i telefonkön i december 2011 när biljetterna släpptes till Bruce Springsteens två Sverigespelningar den kommande sommaren.
I torsdags lämnade han familjen, och semestern på Gotland, och tog tillsammans med syskonen och en kompis färjan till Oskarshamn och körde sedan vidare till Göteborg.
Dagen efter, kl. 16.22, tre timmar före konserten skulle köra igång, fick de ett telefonsamtal från en person som sa att biljetterna de köpt inte existerade.
- Jag hade lämnat familjen för att åka dit, det kändes surt förstås. Och sedan hade Biljett Nu hyrt in ett annat företag att ringa runt för att berätta läget. Man fick inte svar på någonting så det kändes hopplöst där ett tag.
Men ganska omgående kom de överrens om att försöka skaffa nya biljetter.
- Vår kompis hade inte sett Bruce Springsteen förut så vi bestämde att han skulle få första tjing. På Blocket hittade vi två biljetter som vi fick köpa och jag gick med på konserten. Mina syskon fick däremot stanna på hotellet.
På lördagkvällen tog de flyget hem, tusentals kronor fattigare och ovissa om pengarna någonsin skulle komma tillbaka.
- De skickade ut ett pressmeddelande där det stod att man skulle få pengarna tillbaka. Men de lovade å andra sidan att vi skulle få biljetter med. Så vem vet.
Vad ska ni göra nu?
- Idag skickade vi in en polisanmälan för bedrägeri och skrev samtidigt upp ett ersättningsbelopp för resor och de uteblivna biljetterna. Mina förhoppningar är att få tillbaka pengar för biljetten, säger Martin Andersson till helagotland.se och tillägger:
- Men deras vd sitter ju anhållen så det kan nog dra ut lite på tiden.