Polisen stoppade vid 22.10 på onsdagskvällen en man i Visby. Patrullen valde att stoppa mannen som färdades på en cykel för att genomföra en kontroll. När polisen stoppade mannen på cykeln sprang denne iväg från platsen.
"Poliserna sprang efter och kom ikapp föraren som hade misstänkt narkotika på sig. Den misstänkte föraren som är en man greps och den misstänkta narkotikan togs i beslag för vidare analys av mängd och substans", skriver polisen på sin hemsida.
Stationsbefäl Marcus Olofsson säger att det var en kortare springtur för hans kollegor. Han vill i nuläget inte berätta något om hur mycket narkotika som mannen misstänks ha innehaft.
– Jag vill inte kommentera vilken mängd det är, men det är misstänkt narkotikabrott i överlåtelsesyfte, säger Marcus Olofsson.
Mannen greps vid 01.37 och jouråklagare valde att tidigt på morgonen anhålla mannen.
– Vi genomförde en husrannsakan hos mannen och därefter hittades lite narkotika. Jag vill inte gå in på hur mycket det var, men det handlar om traditionella preparat, säger Mats Wihlborg.