ONE Festival, som ska hållas under Stockholmsveckan, har ansökt hos Region Gotland om att få sälja vin och öl på festivalområdet och att få sälja spritdrycker vid VIP-läktarna.
Regionen har nu sagt ja till öl -och vinförsäljning på området. Men eftersom festivalen vänder sig till åldersgruppen 18-35 finns det enligt regionen skäl att tro att många av dem som kommer att befinna sig på VIP-läktare är unga. Det kan leda till "alkoholrelaterad olägenhet" och "risk för ordningsstörningar" och något tillstånd att sälja sprit ges därför inte.
Dessutom måste all försäljning av alkohol ske på tydligt avgränsade ytor inom festivalområdet och tio ordningsvakter ska finnas på plats från öppning till att sista gästen lämnat festivalen.