Pengarna för snöröjningen snart slut
Kommunens budget snöröjning är på väg att spricka.- Vi har redan gjort av med pengar som motsvarar två normala vintrar, säger Sivert Persson på avdelningen teknisk service.–
Snöbekämpning. Anders Juhlin på tekniska förvaltningen dirigerar maskinerna, Rolle Bergman och hans kolleger ser till att snön flyttas på, och att gator och gångstråk blir fria från snö. Hittills har vintern erbjudit många tillfällen till jobb.
Foto: Rolf Jönsson
För Sivert Persson blir situationen än mer tydlig när han tittar på vad vintern kostat hittills i form av snöröjning och sandning.
- Vi har förbrukat runt fyra miljoner. Smärtgränsen går vid sex miljoner, sedan måste jag ha ett snack med mina chefer Ann-Sofie Lindskog och förvaltningschefen Bertil Klintbom.
- Som det ser ut nu har vi gjort av med lika mycket som under två mer normala vintrar. Men det blir bekymmersamt om vintern fortsätter så här, säger Sivert Persson.
- Jag har kollat in långtidsprognoserna. Det ser ut som om vintern fortsätter med minusgrader i 30 dagar till...
Att styra om arbetet till dagtid för att få lägre kostnad per timme är inte aktuellt. Det skulle visserligen göra snösvängen billigare.
- Men vi måste jobba på nätterna när det inte är någon trafik att tala om. Ska vi jobba effektivt är det nödvändigt. Natten som gick körde vi i gång vid midnatt här i stan. Vi hade tio personer och maskiner i gång och körde med väghyvel på de större gatorna, vid korsningar och rödljus för att få bort snön och komma ner till vägbeläggningen.
Han säger att vintern så här långt varit "snäll".
- Det har varit en bra vinter med jämn kyla och lite vind. Snön har ramlat rakt ner Det är mycket värre när det skiftar mellan milt och kallt och blåser.
I ett första skede, det vill säga ganska snart, måste han begära mer pengar som då skjuts till genom omfördelning inom tekniska förvaltningens budget.
Nästa steg, om vintern behåller greppet, blir att kommunstyrelsen får ta ställning till om extra medel för oförutsedda kostnader behövs.
Bertil Klintbom är inte orolig för innevarande vinter. Men det är länge sedan man senast spräckte snöröjningsbudgeten.
- Senast var nog vintern 1986-87. Vi har faktiskt hållit budgeten sedan dess. Men de pengar som inte gått åt sedan dom åren har vi ju tyvärr inte kvar. Dom har smält bort och hamnat i något svart hål... (skratt!).
Han konstaterar att kritik för dålig vinterväghållning hittills i år lyst med sin frånvaro.
- Ingen har skällt på mig och det brukar man annars göra när man tycker att vi inte sköter vårt jobb med snö och sandning.
Bertil Klintbom säger att om vintern blir lång, kall och snörik, så måste han begära tilläggsanslag.
- Får vi inte mer pengar då får vi styra om pengar från barmarksunderhåll till snöröjning. Men vi får se. Snön ska i alla fall bort, det kommer vi att se till, lovar han.
Ett som det tycks, mycket lokalt problem, är de knaggar/knölar som bildas i backar och korsningar. Bertil Klintbom säger att det förmodligen beror på snö som packats under bilarna och som smälter av värmen från avgassystemen och bildar en toppig isig yta.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!