Bråk utanför Max – okänd man misstänkt för misshandel

En anmälan om misshandel har upprättats efter ett slagsmål mellan två grupper utanför hamburgerrestaurangen Max i Visby under natten till söndagen.

Under natten till söndagen larmades polisen om ett slagsmål utanför hamburgerrestaurangen Max i Visby.

Under natten till söndagen larmades polisen om ett slagsmål utanför hamburgerrestaurangen Max i Visby.

Foto: Dennis Pettersson

Visby2022-10-09 11:41

Polisen fick in larm om slagsmålet vid klockan 01.59 på söndagen.

– Det var två grupper av unga män som ska hamnat i bråk med varandra och sedan börjat slåss, säger Rebecca Landberg, presstalesperson vid polisens regionledningscentral.

undefined
Ingen person ska ha behövt sjukhusvård efter slagsmålet, uppger polisens presstalesperson.

När polispatrullen kom till restaurangen var personerna som deltog i slagsmålet fortfarande kvar på platsen. En anmälan om misshandel upprättades, men den misstänkta personen kunde är än så länge okänd för polisen.

Ingen person ska ha behövt söka vård efter bråket.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!